Stavba kmene

Obr. 2.1. Stavba kmene

Kůra

Kůra je vnější část kmene, jejíž hlavní funkcí je ochrana stromu. Vzhled kůry je ovlivněn stářím stromu. Mladé stromy mají kůru hladkou, stářím kůra stromu hrubne. Skládá se ze dvou vrstev, borky a lýka. Šířka kůry je různá podle druhu dřeviny. Dub (Obr. 2.2.) má kůru širokou i několik centimetrů, buk (Obr. 2.3.) však pouze několik milimetrů.

Kůra stromů má různou strukturu (hladká, brázditá, šupinová nebo bradavičnatá). Každoročně přirůstá, přírůstky jsou velmi malé. Kůra některých druhů dřevin má léčivé účinky (např. dub, javor, jilm, vrba). V praxi se využívá jako mulčovací materiál, k výrobě kompostů, k čištění průmyslových vod, jako absorbent při úniku ropných a jiných nebezpečných látek, energetické využití aj.

Obr. 2.2. Kůra dubu

Obr. 2.3. Kůra buku

Kambium

Kambium je tenké, pouhým okem neviditelné, dělivé pletivo mezi lýkem a dřevem, které zajišťuje růst stromu. V procesu růstu se buňky kambia dělí. Na vnitřní straně kambia se vytvářejí buňky dřeva, na vnější straně vytvářejí kůru. Dřevo přirůstá rychleji, neboť buňky na vnitřní straně kambia se rychleji dělí. V mírném podnebném pásmu se činnost kambia zastaví před zimním obdobím a opět začíná pracovat na jaře. Výsledkem těchto změn činnosti je tvorba letokruhů.

Dřevo

Dřevo je hlavní část kmene. Nachází se mezi dření a kůrou a tvoří 70-93 % objemu stromu. U dřevin je část dřeva blíže kůry světlejší, nazýváme jí běl (bělové dřevo), blíže ke dření je dřevo tmavší – jádro (jádrové dřevo). Toto barevné rozlišení se nemusí vyskytovat u všech dřevin. Přechod mezi bělí a jádrem může být pozvolný (ořech) nebo náhlý (tis). Dřevo, které již není vodivé nebo minimálně slouží k výživě stromu a jeho barva se neliší od bělového dřeva se nazývá vyzrálé dřevo.

Obr. 2.4. Rozlišení jádra a běli u dřeva wenge

Rozdělení dřevin podle výskytu jádra, běle a vyzrálého dřeva:

Obr. 2.5. Dřevina s jádrovým dřevem

Obr. 2.6. Dřevina s bělovým dřevem

Obr. 2.7. Dřevina s vyzrálým dřevem

Obr. 2.8. Dřevina s jádrovým a vyzrálým dřevem

Dřeň

Měkké řídké pletivo, složené z tenkostěnných parenchymatických buněk. Nachází se excentricky posunuta od středu kmene, málokdy ji nalezneme v geometrickém středu kmene. Velikost se u většiny dřev pohybuje mezi 2-5 mm v průměru. Kolem dřeně vyrůstají soustředné kružnice ( letokruhy). Je křehká, náchylná k napadení plísněmi, houbami. Je měkčí než jádrové dřevo.

Obr. 2.9. Části kmene na radiálním řezu