Dřeňové paprsky

Dřeňové paprsky jsou tvořeny různým seskupením parenchymatických buněk směřujících kolmo k letokruhům. Jejich úkolem je rozvádění zásobních látek (voda, asimiláty, minerální látky) v příčném (horizontálním) směru. Jsou vytvářeny kambiem. Podle doby vniku dělíme dřeňové paprsky na primární a sekundární (Obr. 3.8). Primární dřeňové paprsky se v dřevině vyskytují již od počátku jejího růstu. Vedou od kůry až po dřeň. Sekundární dřeňové paprsky se objevují až v pozdějším růstu dřeviny. Vedou od lýka do dřeva, jsou různě vzdálená od dřeně.

Obr. 3.8. Dřeňové paprsky

Dřeňové paprsky se nacházejí u všech dřevin (domácích i exotických), ale nemusí být vždy makroskopicky zřetelné. Šířka, výška, počet a hustota dřeňových paprsků je typická pro různé druhy dřevin, a proto jsou dřeňové paprsky důležitým diagnostickým znakem. U borovice a břízy se na 1 cm nachází až 3000 paprsků.

Dřeňové paprsky dělíme do tří skupin:

Na příčném řezu je můžeme pozorovat jako lesklé čáry vybíhající ze středu kmene ke kůře, u radiálního řezu jsou viditelné jako různě vysoké pásky kolmé na osu kmene a skvrny tzv. zrcátka. Na tangenciálním řezu je vidíme jako jemné svislé čárky.

Obr. 3.9. Dřeňové paprsky na tangenciálním řezu iroka

Obr. 3.10. Dřeňové paprsky na příčném řezu palisandru

Obr. 3.11. Zrcátka na dřevu balsy

U některých dřevin (např. olše, habr) se mohou vyskytnout tzv. nepravé dřeňové paprsky, které vznikají sdružením jednotlivých dřeňových paprsků od sebe makroskopicky nerozlišitelných. Na tangenciálním řezu je můžeme pozorovat jako delší křivé čáry. Dřeňové paprsky ovlivňují fyzikální a mechanické vlastnosti.